Kontryhel obecný – pomocník nejen při hubnutí

25.01. 2024 | Bylinkář

Mé jméno je Alchema – Alchemilla, překlad z arabštiny „malá čarodějka", svědčí o mé léčivé síle. Křesťané mi říkali „Plášť Panny Marie", patřím do čeledi růžovitých s latinským názvem Alchemilla vulgaris. Lidé mi dali mnoho jmen například: husí drápky, husí tlapky, husí šlapka, husí nožka, konrádek, hvězdoš, přívratník, knedlíček, rosička či polní muškát. V českých bylinářích mne naleznete pod jménem Kontryhel obecný.

SrdceTvor.cz: Kontryhel obecný – pomocník nejen při hubnutí

Velká rodina

Rodina Kontryhelů je velmi rozsáhlá a určit jednotlivé druhy může být obtížné, nejčastěji se objevuji já Kontryhel žlutozelený. Jsem složen například z tříslovin,hořčin, kyseliny salicylové, silic, organických kyselin a minerálních látek i vitamínu C.

Vyléčí celé tělo

Vyléčím téměř celé Vaše tělo. V hlavě působím na psychiku, navodím příjemný spánek a při návalech horka do tváří v klimaktériu také pomohu. Po vytrhnutí zubu napomůže můj odvar ke zklidnění a lepšímu hojení rány. V těle posiluji srdce a celkovou tělesnou výkonnost. Mírním zánět horních cest dýchacích, zklidním křeče v trávicím traktu, působím močopudně a pomáhám při zánětech močového měchýře. Jsem tím pravým při léčbě cukrovky i obezity. Na celém těle pomohu proti svědění, hnisavých ranách a ekzémech. Koupele v mém odvaru posilují svalstvo nejen u malých dětí. Jako jedna z mála bylin ovlivňuji i hladké svaly. Mast ze mne vyrobená ulevuje při revmatických bolestech.

Využití v gynekologii

Tlumím gynekologické krvácení a zmírňuji jeho bolestivost, pomohu při výskytu myomů. Formou koupelí působím i na gynekologické výtoky. Zvyšuji pravděpodobnost početí a v těhotenství zabraňuji potratům. Při užívání v posledních třech měsících těhotenství velmi usnadňuji porod. V poporodním obdobím pomáhám s hojením ran a zpevňováním děložního svalstva. Napomohu také při kojení, zvyšuji množství a kvalitu mateřského mléka. Velkou výhodou je, že díky mému jemnému působení, mohu být užíván dlouhodobě.

Kouzelná kapka

Mé jméno Alchemilla vám také napoví, že jsem ve středověku pomáhal s hledáním kamene mudrců. Alchymisté považovali za kouzelnou kapičku vody, která se usazuje v mých listech.
Dnešní věda však ukázala, že se jedná jen o vylučování přebytečné vody z mého těla.

Příjemná chuť

Mám lehce nahořklou, ale velmi příjemnou chuť a můžete mne využít k dochucení nádivek, polévek, salátů i různých pomazánek.

Vytrvalá bylina

Jsem vytrvalou bylinou a přezimuji díky svým kořenům. Rád pobývám v lehčích půdách s dostatkem vláhy. Vyhovuje mi slunce i polostín. Můžete si mne pěstovat na záhonku, v truhlíčku i doma za oknem.

Rozšíření

Jsem velmi rozšířenou bylinou, najdete mne po celé Evropě, v mírné a severní Asii. Rostu i ve východní části Severní Ameriky. Ve směru na jih bydlím až na Kavkazu a dál po Himaláje. Severním směrem rostu až do Grónska. Jak vidíte najít mne je opravdu snadné a já doufám, že nyní už mne nepřehlédnete!