Řebříček obecný - pojďme se seznámit

06.11. 2017 | Bylinkář

Dovolte, abych se představil. Patřím do rodiny hvězdnicovitých, mé první jméno Achilea zřejmě pochází již z Trojské války – v té Achilles s mou pomocí zastavoval krvácení u raněných vojáků. Mé druhé jméno jest millefolium což znamená tisícilistý a také mi přezdívají Myší chvost. V českých zemích, kde se hojně vyskytuji, mne najdete pod názvem Řebříček obecný.

rebricek-obecny-1509975233.jpg

Mé složení

Mé tělo je složené z glykosidické horčiny, silic, alkaloidů, cholinu, flavoninu, tříslovin, kumarinu a aldehydů - kyseliny mravenčí, octové.

Král v léčbě ženských nemocí

Německý kněz a léčitel Sebastian Kneipp mne jmenoval „králem v léčbě ženských nemocí". Pomohu vám při krvácení, menstruačních křečích a bolestech žaludku i při pálení žáhy. Podporuji chuť k jídlu a pokud potřebujete pomoci s trávením, jsem vám také k službám. Jako bonus vám i mírně snížím tlak.

Pravá volba při zánětu

Mám protisklerotické i protiastmatické účinky a jako jedna z mála bylin tlumím krvácivost tím, že zasahuji do faktorů podmiňujících srážlivost krve. Díky svým dezinfekčním účinkům hojím čerstvé rány, zastavuji krvácení, a proto jsem také nazýván rostlinou vojáků a dřevorubců. Pokud vás tedy trápí nehojící se rána, kožní defekt či zánět v dutině ústní, jsem já tou pravou volbou. Také po bodnutí hmyzem tinktura z mých lístků výrazně zklidní a omezí svědění.

Magická rostlina

Jsem jednou z nejdůležitějších magických rostlin. Byl jsem využíván při věštbách s pomocí tajuplné čínské knihy I Ting – Knihy proměn. Pokud mne držíte v ruce, zbavím vás strachu, dodám odvahy a ochráním svého nositele. V dobách minulých jsem byl součástí nápojů lásky. S mými lodyhami druidové v Evropě věštili počasí. Na zahradě vám pomohu s rozkladem kompostu. Výměšky z mého kořene zvyšují odolnost rostlin proti chorobám. Pokud mne zasadíte vedle dalších léčivých bylin, posiluji jejich účinky.

Použití v kuchyni

Když mne budete chtít použít ve své kuchyni, překvapím vás nahořklou, slabě palčivou chutí svých mladých lístků, která se výborně hodí do sýrových pomazánek či salátů. Díky mně dostává jídlo příjemné muškátové aroma. Pro obsah hořčin jsem byl po dlouhý čas používán při výrobě piva místo chmele.

Roste na písčitém podloží

Najdete mne na loukách a všude tam kde je písčité podloží. Na bývalých staveništích jsem jednou z prvních rostlin, které se zde usadí. Pokud si mne budete chtít nasbírat domů – stačí ustřihnout moje květenství či nať.

Doufám, že jsem vás zaujal a přesvědčil k setkání uprostřed léta na slunné louce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.