Jak docílit efektu starobylosti? Využijte krakelování

07.02. 2018 | Techniky

Co se vlastně skrývá pod pojmem krakelování? Jedná se o velmi specifickou výtvarnou techniku, kterou ocení hlavně ti, kteří mají rádi věci s puncem starobylosti, evokující dávnou historii. Přesně takové pocity vyjadřuje a znázorňuje technika zvaná krakelování. Pokud vám historie nedá spát a chcete ji mít na každém kroku ve svém interiéru, můžete si ji vytvořit i uměle.

SrdceTvor.cz: Jak docílit efektu starobylosti? Využijte krakelování

Lak nanášíte mezi dvě kontrastní barvy

Při technice zvané krakelování se neobejdete bez krakelovacího laku, který je jejím základem. Vyrábí se speciálně pro účely této techniky. Technika spočívá v tom, že se tento lak nanese mezi dvě kontrastní barvy. Svým působením potom docílí popraskání vrchního nátěru. Vytvoří se malé trhlinky, kterými prosvítá ven spodní nátěr.

Kombinace krakelování a decoupage techniky vypadá skvěle

Velmi dobře se dá krakelování kombinovat s ubrouskovou technikou zvanou decoupage. Ostatně o možnosti využít při práci s lepením ubrousků krakelovacího laku jsme se již zmiňovali při podrobném popisu této techniky. Propojením techniky decoupage a krakelování mohou vznikat velice originální dekorace či dárky. Jak na to?

Nejdříve naneste podkladovou barvu

Můžete si zkusit třeba krakelovat obrázek na dřevě. Jednoduše dřevěnou destičku přetřete tmavou barvou – hnědou, zelenou, modrou...Tato barva pak bude prosvítat vrchním světlým nátěrem, takže volte takovou barvu, která se vám líbí a bude při prosvítání vypadat dobře. Pokud by horní barva byla tmavá, ubrousek byste na ní neviděli. Nanesenou barvu je třeba nechat dostatečně zaschnout, ideálně přes noc.

Další vrstva kolmo na první

Na zaschlou spodní vrstvu barvy potom naneste krakelovací lak, a to kolmo na směr, kterým jste natírali spodní vrstvu barvy. Jestliže jste tedy natírali spodní vrstvu barvy podélně ke směru dřeva, potom vrstvu laku natírejte příčně. Počítejte s tím, že vyšší vrstvou krakelovacího laku docílíte zároveň větších prasklin. Ty ale vzniknou až ve chvíli, nanesete na povrch druhou vrstvu barvy.

Čím více laku, tím více trhlin

Platí, že čím větší vrstva laku, tím více trhlinek vám ve finále vznikne. Princip vzniku trhlinek tkví v tom, že krakelovací lak rozpouští vrchní vrstvu barvy. Nesmíte ale krakelovací lak nechat příliš přeschnout, protože pak by ke vzniku prasklin už nedošlo. Pokud byste třeba barvu – tedy druhou, vrchní vrstvu nanášeli třeba až 6 hodin po laku, už žádné praskliny mít nebudete.

Správný postup rovná se krásné trhliny

Dále naneste štětcem vrchní světlou vrstvu barvy, a to kolmo na směr, kterým jste nanášeli krakelovací lak. Naneste jednou silnou vrstvu barvy. Nesmíte nanášet dvě vrstvy, protože dalším přetřením byste zatírali rodící se trhlinky v barvě. Pokud jste zvolili opravdu správný postup a všechny nátěry provedli technicky správně a dobře si je načasovali, už krátce po nanesení vrchní vrstvy barvy se začnou objevovat trhlinky v této barvě. V tuto chvíli je nutné nechat materiál – v tomto případě dřevěnou destičku zaschnout.

Nechcete trhliny v motivu? Podlepte ho

Na takto krakelování upravenou destičku můžete aplikovat decoupage způsobem, který jsme si vysvětlili při popisu ubrouskové techniky. Tedy vystřižený nebo vytržený motiv pomocí lepidla na decoupage přilepíte na dřevěnou desku a dobře uhladíte, ovšem tak, abyste ubrousek neroztrhli. Jestliže chcete krakelovaný povrch, ale zároveň nechcete, aby praskliny prosvítaly ubrouskem, potom lepený motiv podlepte papírem či slabším kartonem a teprve poté lepte na dekorovaný předmět lepidlem na decoupage. V takovém případě můžete i zaměnit barevné vrstvy a jako spodní podkladovou vrstvu zvolit světlou barvu, na ni nanést krakelovací lak a na něj tmavou barvu a následně decoupage ubrousku. V tomto případě bude ubrousek vidět.

Využijte efektu trhlin i na jednobarevné ploše

Vše potom necháte uschnout a pokud chcete, aby se výsledek leskl, můžete ještě ve finále nanést na svůj výtvor bezbarvý lak. S krakelováním můžete ale pracovat i jinak, třeba když se vám líbí barva nějakého povrchu. Jednoduše ji natřete bezbarvým lakem. Na ni pak na základě popsaného postupu nanesete krakelovací lak a na něj pak světlou barvu. Trhlinami potom bude vidět povrch předmětu, který jste přelakovali bezbarvým lakem. Takového efektu můžete také úspěšně využít u různých povrchů. Můžete také na spodní podkladovou vrstvu využít různé barvy, pokud vše vhodně zkombinujete s vrchní barvou, vznikají zajímavé efekty.

Různé tipy, aneb i vy sami můžete na leccos přijít zkušenostmi

Doporučuje se také jeden tip k docílení větších trhlinek. Lak naneste tahy jedním směrem – třeba doprava a barvu následně opačně doleva. Jiný tip, jak docílit větších trhlinek je dělat při nanášení šmouhy. Přetřít kousek, odstranit štětec a vrátit se tam, kde jste přestali a natřít dalších kousek. Dále se uvádí, že k větším trhlinám dochází, když vrchní barvu nenecháte schnout přirozeně, ale použijete fén.

Umělý efekt stárnutí

Jak budete ale v krakelování získávat další zkušenosti, nejspíše brzy přijdete na to, jak nejúčinněji nanášet barvy, aby vznikaly zajímavé efekty. Třeba přispějete i nějakou novinkou. Efekt krakelování pak vzbudí v pozorovateli dojem, že předmět je velmi starý, historický a prosvítá původní malba. Právě kombinace decoupage a krakelování přináší opravdu krásné dekorace. Původně je totiž krakelování jevem doprovázejícím degradaci čili stárnutí materiálů. Například v barvách ztuhnou pojidla a ztrácejí pružnost, tím pádem praskají. V tomto případě ale praskání vyvoláváte uměle pro docílení uměleckého efektu.