Plstění aneb jak udělat z kousku vlny nevšední umělecké dílo?

18.07. 2018 | Techniky

Možná jste viděli výrobky zhotovené touto technikou a ani jste netušili, o co jde. Máme na mysli plstění. Co si pod ním vlastně představit? Tato technika využívá vlastností surové vlny. Pokud vlnu mechanicky třete, nebo ji navlhčíte a třete, její vlákna se spletou dohromady. Z nadýchaného chomáče je rázem hutná placička. Této vlastnosti se dá kreativně využít.

SrdceTvor.cz: Plstění aneb jak udělat z kousku vlny nevšední umělecké dílo?

Nechtěný výrobek

S velkou pravděpodobností jste se s tímto chováním vlny už někdy v minulosti setkali, aniž byste chtěli. Vy, nebo třeba někdo z vaší rodiny jste měli pěkný vlněný svetr, nebo třeba jiný pletený doplněk. Strčili jste ho do pračky, protože jste ho nechtěli prát opatrně ručně – byli jste na to líní a tam se proměnil ve svoji plstěnou miniaturu a vy jste zaplakali nad výdělkem. Ano, je to tak, surová vlna plstí. Kdysi to byla velmi žádaná vlastnost. Plsť se přímo vyráběla – na klobouky, boty, zkrátka na oděvní doplňky, které měly odolat špatnému počasí. Jednalo se o materiál velmi žádaný.

Středověk patřil plstění

Vlastně se dá říci, že plstění je zřejmě prvním doloženým způsobem pro výrobu netkaných textilií a má za sebou zřejmě mimořádně dlouhou historii. Už ve středověku se čile plstilo, protože plstěné doplňky měly vynikající vlastnosti jako přikrývky, klobouky, boty. Vlna byla během středověku velice dobře dostupná, naši předkové proto plst znali a používali ji. Dokazuje to ostatně i archeologický nález z jednoho z hrobů z období Velkomoravské říše – pozůstatek plsti byl nalezen v hrobě ve Starém Městě u Uherského Hradiště, které patřilo mezi centra Velkomoravské říše. Jenže později bohužel sláva plsti postupně upadala.

Moderní doba chtěla vlnu, která neplstí

Moderní doba totiž chtěla pravý opak. Najednou se začalo ukazovat, že plstění vlny je nepřítelem ručního pletení. Právě kvůli tomu svetru vypraném v pračce, který vám zplstí a srazí se. Odborníci proto během 20. století léta zkoušeli a zkoušeli, až se jim konečně povedlo vyvinout vlněnou přízi tzv. superwash. Na rozdíl od surové vlny neplstí, a proto když dáte svetr ze superwash vlny do pračky, vůbec nic se mu nestane. Klidně ho můžete vyprat s ostatním oblečením a přežije to bez nejmenší újmy.

Návrat k surové vlně

Souběžně s tím, jak se lidé nadchli pro doplňky ze superwash příze, ale znovu objevili i plstění surové vlny. Najednou jim tenhle jev, dříve zatracovaný, protože mohl poškodit krásný svetr, přišel zajímavý a inspirující. Jako umělecká kreativní technika. Američané se nadchli pro plstění přízí a tenhle trend pustili do celého světa. A stejně jako dříve se hledaly nové podoby vlněné příze, která neplstila, teď se najednou lidé znovu začali vracet ke starým prověřeným postupům a pouštějí na trh přízové novinky, u nichž pyšně zdůrazňují, že jsou bez superwash úpravy.

Pletenině dodáte novou dimenzi

Z plsti se tak dá vyrobit leccos. Jedná se o plastickou, trojrozměrnou tvorbu, během které si můžete vyrobit různé doplňky nebo předměty. Můžete zhotovit velmi různorodé objekty – tašky, prostorová zvířátka, šperky, prostě téměř cokoli vás napadne. Můžete pracovat suchým plstěním i mokrým plstěním. Vlastně svému ručnímu pletařskému umění dodáte v případě mokrého plstění úplně nový rozměr, novou dimenzi.

Vystačíte si jenom s vlnou

Mokré plstění je velice jednoduché a finančně naprosto nenáročné. Nepotřebujete totiž k němu žádné speciální nářadí a nástroje. Plně si vystačíte pouze s vlněnou přízí, samozřejmě jedině s tou, která je označena douškou „bez superwash úpravy". Princip spočívá v tom, že si upletete objekt, který chcete plstit. Může to být třeba taška, čepice, prostě různé pletené výrobky, jaké chcete. Háček je v tom, že musíte plést mnohem volněji, než kdybyste pletli výrobek pro klasické použití. Vyberete si tedy jehlice asi o 3 čísla větší, než jaké byste zvolili v případě, že půjde o klasický neplstěný výrobek. Pak musíte výrobek dokončit do požadovaného tvaru – třeba když jde o tašku, tak je nutné ji sešít.

Šup do pračky a na ten nejdrsnější program

Hotový výrobek vložíte do povlaku od starého polštáře a zapnete dovnitř. Následuje mokrá část procesu, tedy plstění v pračce. Ideální je použít společně do pračky něco, co tam zajistí opravdu velké, silné tření, aby plstění dopadlo v maximální spokojeností. Mohou to být třeba džínové kalhoty nebo bunda, nebo cokoli jiného. Z prací nabídky vyberete ten nejsilnější program, který nepřistupuje k prádlu zrovna moc šetrně, ale pro váš účel je ideální. Obvykle je to praní s vyvářkou. Uložený objekt k praní strčíte dovnitř a zapnete prací cyklus. Musíte ho nechat proběhnout celý.

Hotový výrobek napnete a usušíte

Možná byste se rádi podívali, jak plstění v pračce probíhá. U některých praček se dá cyklus přerušit a zkontrolovat průběh, u jiných nikoli. Po skončení pracího cyklu vyndáte předmět z pračky. Je důležité plstěnou věc srovnat a vytvarovat tak, jak budete chtít. Dejme tomu tašku navléknout na nějakou krabici, čepici třeba na hrnec atd. To musíte udělat ještě v mokrém stavu, aby plstěnina uschla v požadovaném tvaru. Počkáte, až vše uschne a pak vás čekají ještě případné dokončovací práce (začistění, všívání podšívky apod.).

Plstěné mýdlo patří mezi skvělé originální dárky

S pomocí mokrého plstění si můžete vyrobit i zajímavý dárek – plstěná mýdla. Potřebujete mýdlo a barevné rouno bez superwash úpravy. Přízí omotáte mýdlo podélně a potom příčně. Dávejte přitom pozor na rohy, tam by se mohla příze ošklivě shrnout a vykouknout mýdlový podklad. Jakmile je mýdlo dokonale ovinuté, vložte ho do staré dámské punčochy. Namočte a pořádně mydlete. Mydlením by mělo vlněné rouno zplstit. Je možné punčochu svléknout po chvíli, kdy už plstění částečně proběhlo a potom pokračovat bez ní až do chvíle, než je plstění provedeno dokonale. Plstěné mýdlo představuje velmi hezký dárek.

Zkuste to nasucho... je to jednoduché

Druhou metodou je suché plstění. Na něj potřebujete kromě příze bez superwash úpravy také plsticí jehly. Jsou opatřeny malými zářezy, a během průchodu se za ně rouno zachytává. K plstění dochází opakovaným vpichováním, nepotřebujete tedy ke zplstění materiálu žádnou vodu. Jenom musíte mít nějakou vyšší měkkou podložku, třeba z molitanu, gumy nebo polystyrénu. Položíte kousek vlny na podložku a vpichujete plstící jehlou. Tím se vlákna zachytávají a splétají dohromady. Většinou se dají pořídit tři typy plstící jehly – tenká, střední a silná. Silná je určená například na těla zvířátek, tenká na detaily.

Můžete zdobit mikiny i prostorové korpusy

Základ plstění tvoří kulička. Zmačkejte kousek vlny, položte ho na podložku a několikrát propíchněte plstící jehlou. Pak vlnu pootočte a udělejte totéž. Postupně otáčejte, dokud se nevytvoří kulička. Je třeba jenom jemně vpichovat, ať se vlákna neničí. Nemusíte vytvářet jenom prostorové objekty, dají se i plošné motivy, například zdobení obrázky na fleecové mikiny. Plstit se také dá i na polystyrenové korpusy. Když chcete třeba plstit touto metodou zvířátka, hodí se utvořit si nějakou kostru, například z dýmkových čističů. Ty koupíte v trafice a jsou pěkně ohebné.

Vpichováním se skvěle odreagujete

Plstěním z kuliček se dají vyrobit i krásné a originální šperky. Například můžete hotovou kuličku dozdobit tečkami z kontrastního rouna, jednoduše vpichy přichytíte kousek vlny odlišné barvy. Můžete také plstěním zhotovit spoustu zvířátek, zdobení na svetry, objekty na prostorové korpusy, tašky, čepice... Prostě plstění jak za sucha, tak za mokra má širokou škálu uplatnění. Vytvoříte si velmi zajímavé předměty. Kromě toho je plstící technika i skvělým receptem, jak odbourat pracovní stres. Prostě si vybijete po práci agresivitu z nepovedené pracovní porady vpichováním do kuličky. Skvěle se uklidníte a v rukou vám vzniká nádherný, neopakovatelný předmět. No, není to skvělé?