Quilling - nádherné papírové filigrány vytvářeli už středověcí řeholníci

19.09. 2018 | Techniky

Určitě znáte nádherné filigrány. Tušili jste ale, že se dají vyrobit i z papíru? Pravděpodobně ne. Nevadí. Seznamte se s technikou quilingu, která vám umožní vytvářet ty nejkrásnější papírové filigrány, jaké si umíte představit. Stačí k tomu vlastně jenom kousek papíru a šikovné ruce.

quilling-1537251862.jpg

Tvarujete spirálky z papíru

Základ quillingu je poměrně jednoduchý. Proužky papíru tvarujete a stáčíte do různých tvarů. Když si vytvoříte zajímavou kompozici a všechno předem promyslíte, mohou být výsledkem velice originální obrazce. Budí dojem papírové krajky, filigránu. Stěžejním materiálem jsou zde papírové proužky stáčené do spirálek. Následně se vyrobené spirálky pomocí prstů formují do nejrůznějších tvarů jako jsou kapky, lístky, kytičky. Tvary se pak lepí na podklad a rodí se zajímavé obrazce. Dají se tak vytvořit i složité květiny, stromy.

 

Počátky sahají možná až do starého Egypta

Možná vás překvapí, jak stará tato technika vlastně je. Má nesmírně dlouhou historii. Některé zdroje ji situují až do doby vynálezu papíru v Číně, tedy cca 1. století n. l. Někde se ale setkáte i s názorem, že technika pochází už ze starověkého Egypta. Zcela jistě se pak vyskytuje i ve středověku. První písemné dokumentace pocházejí z období kolem roku 1200, hmotné důkazy, tedy dochované ozdoby pak máme z 15. a 16. století.

 

Brk se řekne quill

Už tehdy se můžeme dočíst o tom, že řeholníci a řeholnice uměli ornamenty vytvořenými ze starých a mnohdy poškozených papírů zdobit třeba církevní spisy nebo i různé jiné předměty. Nejenom, že si tím krátili dlouhou chvíli, ale zároveň vytvářeli krásné užitné věci. Aby stáčení papíru bylo dokonalé, drželo a bylo pevné, používali k tomu husí brka. Ostatně používání brk a brček nakonec dalo této technice i její dnešní název. V angličtině, ale i dalších jazycích se totiž brk řekne quill.

 

Ruční práce pro jemné dámy

V dalších staletích, tedy od 17. století dále se quilling stal součástí výuky ručních prací u jemných dam z vyšší společnosti. Učily se ho kromě dalších uměleckých technik jako je třeba vyšívání. Dámy obvykle zdobily pomocí papírových filigránů skříňky, čajové krabičky, stolky, tácky, nebo dokonce nábytek. Jenže už na konci 18. století tato zábava často začala mizet. Kurzy určené pro dívky už neoslovovaly a příliš neuspěly ani různé pokusy o návrat k této technice.

 

Vznikají i trojrozměrné objekty

Vůbec nejsložitější podobou quillingu je quilling trojrozměrný. Obrazce, které s pomocí papíru vyrobíte, jsou zde prostorové a působí přímo úchvatně. Jak vlastně dochází k prostorovosti? Díly se lepí přímo do obrazce, nikoli na podklad a tím se tvoří 3D struktura. Samotný vytvářený obrazec je potom už jako úplně hotový nalepit na nějaký podklad, nebo ho třeba volně zavěsit do prostoru. Příkladem trojrozměrného quillingu je třeba i duté vejce, to už ale zvládnou zkušenější umělci.

 

Zkuste to s hřebínkem nebo špendlíkem

Další obdobou je combing, nebo-li quilling na hřebínku. V tomto případě se k ovíjení proužků používá speciální hřebínek. Nejrůznější květiny či listy se potom vytvářejí z výletů vzniklých na hřebínku. Specifickou podobou quilligu je rovněž pins. I v tomto případě se užívají papírové proužky, ale obtáčejí se pomocí špendlíků, jež se zapichují do korkové podložky. Tímto způsobem se dají zhotovit třeba krásné květiny s velmi jemně propracovanou strukturou, nebo něžná křídla motýlů atd.

 

Potřebujete správný papír

Co vlastně budete ke quillingové tvorbě potřebovat? Je velký omyl myslet si, že postačí obyčejný papír. Musíte mít quillingové papírové proužky s plošnou hmotností 80 g/m2 a víc přibližně do 130g/m2. K dispozici je dnes už obrovská škála barevných odstínů. Můžete získat buď barevné sady, nebo svazky jednobarevných proužků. Jde o proužky šířek 3,4,6, 10 a také 12 mm. Ty dvě nejužší, tedy 3 a 4 mm se hodí hlavně na přáníčka. Proužky o šířce 6 mm na quilling, kde svoji tvorbu nelepíte na podklad – hodí se třeba pro kytičky. Pro děti a jejich tvorbu se hodí širší proužky. Na květiny je ale možné použít i širší proužky 10 a 12 mm. Můžete se setkat dokonce i se speciálními proužky, a to třeba perleťovými či tónovanými. Velmi žádané jsou zelené proužky, neboť se používají na stonky a lístky – ty jsou potřeba prakticky neustále.

 

Bez pera to nepůjde

Kromě toho se neobejdete bez pera na quilling. Tomuto peru se říká jehla, tužka, točítko, točenice. Jeho úkolem je stáčet papírové proužky do spirály. Tvoří ho rukojeť obvykle vyrobená z plastu a potom kovový či plastový hrot. V tomto hrotu je zářez, který se užívá pro vkládání papírových proužků. K dispozici dnes máte různá pera, která se liší délkou a šířkou hrotu. Tenčí hrot znamená jemnější spirálu, která se vytvoří po natočení papíru. Pokud jde o délku hrotu, ta není až tak podstatná. Roli hraje spíše zářez ve hrotu, který obvykle dosahuje 5 mm. Pouze pero s jehlou mívá zářez hlubší. Existují pera s talířkem, ten umí zabránit tomu, aby proužek papíru sjel dolů.

 

 

Vyberte si pořádný papír

Co dále? Jako podklad pro přáníčka se hodí hlavně tužší papír o plošné hmotnosti 200 g/m2. Můžete využít i vlnité lepenky, reliéfní a ozdobné papíry. Všechno je na vás. Kromě toho poslouží jako podklad třeba i papírová krabička, rámeček, objekt z polystyrenu. Potřebujete-li přesné spirálky, například na nějaké pravidelné obrazce, využijte kružnicovou šablonu. Jak s ní pracovat? Zatočíte proužek papíru, vložíte do žádané kružnice a necháte roztočit. Následně kružnici vyjmete a zalepíte.

 

Do výbavy se hodí šablona i ozdobná děrovačka

Mimoto se hodí pinetky na držení spirálek, přidržování slepovaných konců. Pro lepení quillingových ozdob je nejvhodnější tekuté disperzní lepidlo, které najdete v lahvičce s aplikátorem. Ke zdobení se jako další výbava hodí třeba ozdobné děrovačky a raznice, výsekový strojek. Měli byste mí i zásobu stužek, knoflíků, textilních květin, to vše se hodí k doplňování papírových obrazců. Neměla by vám chybět ani šablona mini mold s bublinami, s její pomocí vytváříte vytlačované quillingové ozdoby.

 

Pomůcky na kytičky i vločky

Střapečkovač čili fringer tvoří střapaté proužky na kytičky. Vložíte proužek a hýbete páčkou, vylézá proužek naštípaný na střapečky. Můžete přitom kolečkem regulovat hustotu střapečků. Šikovným nástrojem je krimpovačka, crimper, která proužky navlnkuje, čili napřehýbá. Existuje i navíječ, curling coach. S jeho pomocí navíjecím perem navíjíte více papírových proužků, které jsou slepeny, za sebou. Symetrické květiny a sněhové vločky se zase dají vytvořit prostřednictvím quillingové mřížky. Můžete s ní buď měřit symetrii, nebo rovnou špendlíky přidržovat jednotlivé díly, když mřížku umístíte na korkovou podložku.

 

Jak pracovat?

Není to nijak složité, ale proces si žádá velkou trpělivost a preciznost. Patlámo matlámo a netrpělivost sem nepatří. Na qullingové pero natáčíte proužky papíru, a tím vyrábíte spirálky. Opatrně se natočí, utáhne a následně povolí. Můžete z těchto spirálek vytvářet různé tvary a následně je lepit na podklad. Vytvoříte třeba lístek, slzu, ale geometrický útvar jako čtverec či trojúhelník. Jestliže potřebujete více stejných spirálek, můžete si před stáčením proužku udělat značku po délce třeba 5 cm. Konec proužku k ní potom přilepíte. Máte pak k dispozici spirálu s určitým přesně daným obvodem.

 

Začátečníkům se hodí stavebnice a vzorník

Dá se tak z různých tvarů jako kolečka, slzy, srdíčka, fontánky, oka apod vytvořit velmi originální kompozice, které se rozhodně meze fantazie nekladou. Je možné získat vzorník qullingových tvarů, který vám poslouží pro začátek. Později budete schopni vytvářet i sami nové tvary. Jako začátečníkům se vám budou hodit qullingové návody. Není problém získat quillingové stavebnice, které obsahují návod společně s fotkami postupu práce a materiál. Podle ní se může do výrobku pustit i úplný začátečník.

 

Technika, která vás finančně nezruinuje

V dnešní době získává tato technika opět velkou popularitu, a to u nás i ve světě. Quilling je totiž fantastickou formou relaxace. Skvěle se při něm odreagujete od každodenního stresu. Točíte spirálky, lepíte je na podklad, pod rukama vám vzniká skutečně originální dílo. Vy z toho máte krásný pocit dobře odvedené práce. Něco se rodí, vzniká. Svému interiéru dodáte nový šmrnc originální technikou, která má i jednou obrovské plus. Není totiž finančně příliš náročná. Vystačíte si s barevnými papírovými proužky a quillingovým perem a finančně vás nezruinuje ani případný nákup dalšího vybavení jako je třeba ozdobná děrovačka nebo střapečkovačka.

 

Pusťte se do vlastních návrhů

Kromě toho se touto technikou mohou zabývat i děti, pokud jim vyberete nějakou jednodušší předlohu pro quilling. Zkrátka quilling je vynikající výtvarnou technikou pro odreagování. Můžete s ní vytvářet celé obrazy včetně postav, budov, kdy vše nalepíte na podklad. Jakmile získáte základní praxi, můžete si rozmyslet a rozkreslit i vlastní návrhy a potom vás čeká silný pocit maximálního uspokojení. To za to rozhodně stojí, nemyslíte? Určitě to zkuste.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.