Origami - Složte tisíc jeřábů a uzdravíte se z každé nemoci

24.10. 2018 | Techniky

Originální umění skládat z kousku papíru nádherné objekty, to je japonské origami. Vznikají nádherné barevné trojrozměrné objekty, které se hodí jako dekorace do bytů. Skládat mohou mladí i staří, protože existuje bezpočet návodů od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Jde o tvůrčí činnost, která učí trpělivosti, preciznosti a je vynikající formou relaxace. Ponořme se tedy do starého umění skládat papír, které se zrodilo v zemi vycházejícího slunce.

origami-jerab-1540311798.jpg

Ozdoba už ze středověku

Nejprve bychom si měli v úvodu vysvětlit co to origami je, co se pod tímto zvláštním název skrývá. Jak už jsme naznačili, jde o umění skládat z papíru různé objekty od květin přes ptáčky a zvířátka až po domečky. Nepotřebujete k tomu nic jiného, než papír a šikovné ruce. Sám název origami je tvořen složeninou japonských slov oru čili skládat a kami, tedy papír. Jednoduše a stručně přeloženo skládání papíru. Možná vás to překvapí, ale i tato rukodělná technika je nesmírně stará. Podle názoru odborníků se zrodila zřejmě někdy v 9. století.

 

Co všechno se dá udělat s papírem?

Je totiž jasné, že Japonci znají technologii výroby papíru už velice dlouho. Seznámili se s ní patrně už na počátku 1. tisíciletí n. l. Převzali ji od Číňanů. Rozhodli se ale využít hotový výrobek v podobě papíru nejenom k zaznamenávání různých myšlenek, ale i ke zhotovování papírových ozdob všeho druhu. Ukázalo se, že nový materiál je k tomu mimořádně vhodný. Není samozřejmě zaznamenáno, kdy a kde se objevil první papírový objekt, ale už v 9. století se tyto ozdoby stávaly nedílnou součástí výzdoby šintoistických svatyní.

 

Cesta ven ze svatyní

Velmi dlouho, mnoho staletí také zůstaly pouze v těchto svatyních. Nikde jinde jste se s papírovými ozdobami nesetkali. Trvalo v podstatě devět století, než skládanky pronikly ven. V 17. století se začaly objevovat první skládanky i mimo zdi svatostánků a docela rychle se stávaly oblíbenou lidovou zábavou. Následující dvě století pak zaznamenaly skutečně obrovský rozmach.

 

Bible papírových umělců

První kniha pojednávající o origami, Senzubaru orikata, pochází z roku 1797. Obsahuje už velmi přesné návody, jak zhotovovat skládanky. Stává se tak základem práce umělců tvořících s papírem, jakousi biblí origamistů. Především tato kniha se postará o zlidovění papírové tvorby, díky ní umí jednodušší objekty složit i děti. V 19. století je potom origami považováno už za svébytné, a i znalci uznávané umění.

 

Co je cílem této výtvarné disciplíny?

Úkolem je proměnit list papíru s pomocí překládání v nějaký zajímavý trojrozměrný objekt. Tím je vyjádřeno původní poselství origami. Klasické origami totiž připouští jen šikovné ruce a papír, případně stříhání a nastřihování pomocí nůžek. Původních origami technik je poměrně málo, na druhou stranu ale lze říci, že jejich kombinacemi můžete papír skládat do rozmanitých tvarů. Nejznámější klasickou skládankou je jeřáb orizuru.

Symbolika tohoto jeřába míru má v Japonsku naprosto specifické postavení a význam. Japonská legenda totiž vypráví o tom, že když nevyléčitelně nemocný poskládá tisíc těchto jeřábů, uzdraví se. Touto prastarou pověstí se řídila i dívenka jménem Sadako. Byla jednou z obětí výbuchu atomové bomby v Hirošimě. Trpěla leukémií v důsledku ozáření radioaktivitou. Proto se snažila co nejdříve svýma ručkama složit tisíc jeřábů. Bohužel se jí to nepovedlo, nemoc byla tentokrát rychlejší. Její příběh ale dodnes připomíná pomník dětským obětem atomového výbuchu v Hirošimě – děvčátko skládající jeřába. Existuje také několik typů skládanek. První jsou pohyblivé (nebe-peklo-ráj nebo také skládací žába), dále modulární skládající se z více dílů zasunutých do sebe (květinové koule apod.) či mokré skládanky, kdy se papír pro snadnější manipulaci navlhčí, což se používá hlavně velmi složité a náročné modely.

 

Široké možnosti papírové moderny

Moderní origami už nabízí velice široké možnosti. Například lepení. Lepidlo se používá ke zpevnění a zakonzervování papírových modelů. Klidně můžete papírové objekty nejenom lepit, ale i barvit, různým způsobem upravovat, skládat je z více kusů, přidávat třeba přírodniny nebo i jiné umělé materiály. Zdobení složených objektů dalšími materiály posunuje pak origami na další úroveň. Jedná se pak o jednu specifickou disciplínu moderního umění, která se i učí na japonských uměleckých školách.

 

Pozdvihl řemeslo na umění

Velmistrem moderní origami se stal Japonec Akira Jošizawa (1911-2005). Právě jemu se přisuzuje, že pozvedl origami z obyčejného řemesla do uměleckých sfér. Za svůj život vytvořil podle odhadů jenom do roku 1989 asi 50 000 skládanek, několik stovek z tohoto množství bylo zaznamenáno včetně rozkresů postupu v celkem 18 knihách. Další mistr origami Joseph Wu, Číňan žijící v Kanadě, vytvořil třeba maskoty pro olympijské hry v japonském Naganu.

 

Papír musí být ohebný

Co potřebujete ke skládání? Není toho mnoho. Neobejdete se bez papíru. Na ten jsou ovšem kladeny docela vysoké nároky. Měl by být lehký, ohebný, a přitom zároveň pevný. Neměl by také mít příliš vysokou gramáž, protože pak se obtížněji překládá a po několika překladech tvoří více silných vrstev na sobě, což nepůsobí elegantně a esteticky. Jakkoli se zdá jednoduché získat takový papír, není tomu tak. Samozřejmě můžete zkusit skládat i z klasického kancelářského papíru, ale ten je tužší, už po několika překladech vzniká silná vrstva, ani jeho pevnost nemusí být ideální.

 

Barevné čtverce jsou ideální

Nejlepší je sehnat si originální japonský papír vyrobený přímo pro tvorbu origami. Ten popisované nároky splňuje dokonale. Navíc je po jedné či po obou stranách barevný, takže výsledná skládanka vypadá velmi efektně. Bývá dodáván v sadách v balení po vyšším počtu kusů, obvykle nařezaný na čtvercový formát. Má nižší plošnou hmotnost, je tedy lehoučký, ale zároveň dostatečně pevný, takže se nepřetrhne. Snadno se ohýbá a nepoškodí se ani rýhování nehtem, když budete chtít, aby překlad byl přesný a ostrý.

 

Co propůjčuje papíru ty správné vlastnosti?

Takové papíry se dají objednat přes internet, také je nabízejí některá specializovaná papírnictví nebo výtvarné potřeby. Jak je možné, že speciální papíry disponují uvedenými vlastnostmi? Vyrábějí se buď z cukrové třtiny, bambusu nebo moruše – právě tyto výchozí suroviny jim propůjčují pevnost a zároveň ohebnost, dvě vůbec nejdůležitější vlastnosti pro práci. Samozřejmě potřebujete i návody na skládanky. Knížek s návody na skládání origami je na trhu spousta. Můžete si vybrat podle toho, co chcete skládat – zvířátka, květiny, jiné objekty....

 

Knihy obsahují dokonalé rozkresy

Nejlepší je začít jednoduššími skládankami a postupovat dál k těm složitějším. Kdybyste si totiž na úvod zvolili něco složitějšího, mohlo by se stát, že výsledek napoprvé nebude odpovídat vašemu očekávání. To by vás samozřejmě mohlo odradit od další práce, a to by byla velká škoda. Za další se musíte obrnit trpělivostí. Postup u složitějších skládanek je náročnější, nejde to tak rychle. Na druhou stranu v publikacích věnovaných origami bývají postupy zhotovení skládanek velice pečlivě, přesně a názorně rozkresleny, takže samotný návod s popiskami a poznámkami by vám měl stačit k tomu, abyste si s tvorbou poradili.

 

Bez preciznosti to nejde

Také se neobejdete bez dostatečné dávky preciznosti. Nedbalá práce se vám vymstí, chyby se po mnoha přehybech nasčítají a místo krásně provedené skládanky byste mohli v ruce držet nepodarek, z kterého budete otrávení. Takže raději postupujte při skládání pomalu, pečlivě, jak se říká, práce kvapná, málo platná. Kontrolujte si, zda přesně tvoříte podle návodu, zda ohýbáte papír jemně, opatrně přehyby rýhujete. To vše je velmi důležité, jedině přesná práce s papírem vás dovede k dokonalému výsledku.

 

Krásná dekorace, která nevyžaduje žádnou péči

Hotové skládanky origami se mohou u vás doma stát originálními dekoracemi. Například si připravte vázu, do které vložíte pěknou bezlistou větev stromu. Vyberte si nějakou hezky členitou, která bude působit esteticky zajímavě. Můžete na ni pak opatrně přilepit vteřinovým lepidlem malé ptáčky – jeřáby orizuru i jiné ptáčky origami. Určete si nějaké příjemné barevné ladění. Jinou variantu dekorace si můžete vytvořit přilepením barevných papírových květin na větvičku, případně můžete kombinovat obojí – ptáčky i květiny. Váza se spoustou barevných papírových květin má obrovskou výhodu – květy vám pokvetou celý rok bez ohledu na to, zda je právě zima nebo léto. Zároveň papírové objekty nepřitahují tolik prachu jako třeba sušené květiny, případně se dají i zlehka otřít hadříkem.

 

Náklady na tvorbu jsou minimální

Skládání origami patří mezi velice oblíbenou zábavu, které se mohou věnovat všechny věkové kategorie. Každý si najde svoji oblíbenou skládanku, může si vybrat podle svých zkušeností, které získá praxí skládáním. Výhodou je, že tato ruční výtvarná technika je finančně velmi levná. Potřebujete jenom zásobu papírů a kdybyste přepočítali náklady na jeden arch, tedy jednu skládanku, je to velmi příznivá cena. Další věci jako lepidlo, nůžky, další materiály, přírodniny na zdobení jsou rovněž velmi nízké položky.

 

Recept, jak se zbavit stresu

Co je ale také důležité, že práce s papírem učí trpělivosti a soustředění. Přináší relax. Není ni lepšího než si po náročném pracovním dni, kdy vás vynervovala porada se šéfem, nebo blížící se termín uzávěrky, sednout a tvořit z kousku papíru. Za chvíli zjistíte, že nahromaděný vztek a stres je ten tam. Práce rukama patří totiž mezi velmi uklidňující činnosti.

 

I Evropané měli kdysi svoje skládanky

Na závěr ještě jednu poznámku. I Evropa měla nezávisle na Japonsku svoje umění skládat papír. Rozvinulo se tu asi ve 12. nebo 13. století. Mluvit o tom, že skládanky z papíru jsou tedy jenom a čistě japonskou záležitostí a rozšiřovaly se do celého světa jenom z Japonska, to by bylo chybné. Nezávisle na Japonsku se práce s papírem objevila i jinde, například ve Španělsku se jí říkalo papiroflexia.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.