Patchwork, oblíbená textilní technika amerických osadníků

24.01. 2024 | Techniky

Patchwork. Pravděpodobně jste už někdy toto anglické slovo slyšeli. Co vlastně znamená? Jedná se o velmi starou textilní techniku. Pokud si anglickou složeninu přeložíte do češtiny, pochopíte. Patch znamená záplata, work práce. Název tedy napovídá, že pracujete se záplatami. S trochou nadsázky je to pravda. Sešíváte malé, různobarevné kousky látky do geometrických vzorů.

patchwork-1507652218.jpg

Tři vrstvy tvoří quilt

Sešitý patchwork sice můžete použít i samostatně, ale mnohem častěji se potkáte s jakýmsi sendvičem ze tří vrstev. Horní vrstva se skládá ze sešitých kousků látky, tedy patchworku samotného. Mezivrstvu tvoří rouno a konečně spodní vrstva je jednolitá látka. Takovému patchworku, sešitému drobnými ozdobnými stehy, říkáme quilt.

Šili boháči i chudina

Odkud se patchwork vlastně vzal? Překvapivě má za sebou velice dlouhou historii. Poprvé se totiž sešívání malých kousků látky k sobě objevuje už v Číně v 8. a 9. století n. l. na budhistických obřadních rouchách z hedvábí. Velkou renesanci zažila tato technika v 17. století v Anglii, a to doslova napříč mezi všemi společenskými vrstvami. S patchworkovými přehozy jste se mohli potkat v honosných šlechtických zámcích i v chudinských chalupách.
Dostáváme se tak i k využití této techniky. Patchwork je ideální hlavně k šití různých přehozů a závěsů.

Využijete i obnošené šaty

Patchworkovou techniku vyznávají lidé, kteří se snaží zbytečně neplýtvat a nezatěžovat životní prostředí. V této textilní technice totiž dokážete účelně využít zbytky látek nebo nepoškozené části obnošených šatů. Určitě to znáte. Máte třeba pěknou hedvábnou halenku, která se ale časem prodře v podpaží a na rukávech. Do společnosti už ji vzít nemůžete, uděláte si ostudu. Z předního a zadního dílu ale ještě využijete spoustu látky na patchwork.

Jak si levně pořídit něco na sebe

Ženy amerických osadníků neměly velký přístup k látkám a patchwork ze staršího oblečení pro ně byl často jedinou cestou, jak si pořídit něco nového na sebe. Scházely se a společně šily. V Americe se například patchworkovým způsobem šily deky, obvykle ze čtverců. Ovšem rodily se i různé patchworkové vzory. I když hojnost po 2. světové válce popularitu patchworku jako úsporné techniky z dob nouze zbrzdila, dnes je o něj opět zájem jako o uměleckou techniku. S tím rozdílem, že nyní se většinou už nešije ručně, ale na šicím stroji. Oblíbené jsou quilty v podobě přehozů, dek, polštářů. Technika se ale hodí třeba i k tvorbě jiných textilních dekorací, teplých kabátů či bund.

Chcete-li se do patchworku pustit, budete potřebovat:

  • Různé látky, takové, aby spolu ladily
  • Řezací podložku, patchworkové pravítko a kulatý řezák (pro začátek ale stačí i klasické pravítko, nůžky a tužka)
  • Šicí stroj
  • Žehličku

Začíná se stříháním pruhů, pokračuje se pak čtverci, trojúhelníky, kosodélníky. Vždy stříháte s přídavky. Po nastříhání je dobré sestavit si kompozici kousků, jak půjdou k sobě a nafotit je – abyste věděli, co a kam sešívat. Pak už se můžete pustit do šití. Šijte nejprve do pruhů. Naprostou nezbytností je žehlení, aby patchworkový výrobek vypadal dokonale. Postup, jak ho zhotovit, je ale samozřejmě mnohem složitější a povíme si o něm zase jindy.