Háčkování nabízí skvělý recept proti stresu, potvrzuje to i Lucie Bílá

06.11. 2017 | Techniky

Háčkování. Velmi oblíbené je zhotovování textilií s použitím háčku, respektive háčkovací jehly. Háčkem se tvoří a vzájemně vážou očka z příze. Jedná se o prastarou techniku ručních prací, jejíž počátky lze jenom obtížně dohledat. Říká se, že by snad její pravlastí mohla být Čína či Tibet.

hackovani-1509975484.jpg

Řetízky vznikají už v době bronzové

Dosud se nepodařilo přesně dohledat, kdy a kde se háčkování objevilo poprvé. Archeologické nálezy ale vypovídají, že to mohlo být už v době bronzové. Právě z té doby se totiž našly fragmenty háčkované síťky na vlasy. A jak již bylo řečeno, nejasný je i původ techniky. Uvažuje se o Arábii a již zmiňovaném Tibetu a Číně, nebo také Jižní Americe. Stoprocentně jistého ale není nic. Novodobé zmínky o háčkování pocházejí teprve z Anglie na počátku 19. Století. K velkému rozšíření ruční háčkovací techniky dochází zhruba v polovině 19. století. Přibližně od roku 1880 se potom přidává i háčkování strojové.

Vrcholem je irská krajka

Při háčkování vycházíte ze základních ok, hlavně pevného a řetízkového oka a krátkého, polodlouhého a dlouhého sloupku. Z nich pak pomocí háčku obratně tvoříte třeba pecičky nebo pikotky, řetízkový sloupek, nahazovaný sloupek. Následně se z pikotek a peciček rodí nové druhy stehů, a to tuniský, pikotový, ruský, hvězdový. Ty už tvoří základy specifických háčkovacích technik. Mezi ně patří například bosenské háčkování, u něhož háčkovaná textilie silně připomíná tkaninu. Tuniské háčkování je pro změnu velice podobné pletenině. Konečně se vyskytuje i irské háčkování. Jemu dala roku 1845 impuls ke vzniku snaha napodobit výrobu mistrovské benátské paličkované krajky. Tato technika, irská krajka, se mezi odborníky na háčkovací techniku považuje za vrcholné umění.

Stačí jenom háček a příze

Co budete k háčkování vlastně potřebovat? Musíte si pořídit kvalitní háček. Háčky neboli háčkovací jehly se vyrábějí nejčastěji z kovu, někdy ale také z bambusu nebo plastu. K dispozici je jich široká škála různě silných od těch nejjemnějších o síle 0,1 až do po ty nejsilnější s velikostí 16. Na výběr máte buď z klasických háčků, nebo těch se silnější rukojetí. Takové se hodí třeba ženám, které bojují s bolestí kloubů na rukou – snáze a lehčeji se drží. Dál potřebujete skanou háčkovací přízi, která se dodává s vyšším zákrutem než v případě tkalcovských přízí, zákrut zpravidla činí 20-30 %. Může jít třeba i o směsové příze kombinované s vlnou či pokovenou nití. Mluvíme o skané přízi, ale ještě jsme si nevysvětlili, co je to vlastně skaní. Jedná se o úpravu příze, při níž se spojují a zakrucují dvě či více nití dohromady.

Stroje zvládnou stuhu i záclonu

Zmínili jsme se o tom, že se zhruba kolem roku 1880 začaly objevovat i háčkovací stroje. Dnes jsou k dispozici osnovní pletací stroje, které snad kromě háčkování do kruhu dokážou napodobit většinu háčkovaných výrobků. Do ok řetízkové vazby se zde zavede útková nit. Galonové stávky si poradí s háčkovanými výrobky ve tvaru stuhy, například háčkovanou krajkovou stuhou. Osnovní stávky s přídavným zařízením na útek pro změnu umí plošné háčkované výrobky jako třeba záclony.

Zkoušejí to i muži

V ručním háčkování se na rozdíl od strojového fantazii téměř meze nekladou. Můžete cokoli - vytvářet dečky, ubrusy, rukavice, límečky, bačkory, různé ozdoby, zvířátka, polštářky, oblečení pro děti ... Prostě téměř cokoli, co vás napadne. Háčkovat mohou všichni. Už z počátečních řetízkových ok návazně kombinace krátkých, polodlouhých či nahazovaných sloupků dokáže začátečník vytvořit zajímavý výrobek. Háčkování je navíc skvělým receptem na uklidnění proti stresu a nemusí se mu bránit ani muži. Ostatně těch už také háčkuje dost.

Zvládnete to i se třemi prsty

Zajímavé jsou háčkované rekordy. Například paní Blanka Böhmová z Kaznějova vytvořila řetízek z vlny o délce 40 552 metrů, který smotala do klubka vážícího 73,5 kg. Na výšku měří 75 cm, obvod činí 245 cm. Pracovala na něm celkem 2318,5 hodiny a to po dobu 4 let. K vidění bylo háčkované klubky 10. června 2017 na 27. Ročníku festivalu Pelhřimov-město rekordů. Do české knihy rekordů se už v roce 2013 zapsala také Lucie Bílá za rekord ve výrobě svých háčkovaných srdíček, v nichž pokračuje dál a považuje to za skvělé uklidnění. Na Slovensku se letos v září podařilo vytvořit rekord v davovém háčkování. V Košicích naráz háčkovalo 71 lidí. Největší háčkovanou rybu pro změnu vytvořila paní Miluše Hrnčířová z Hněvic na Litoměřicku. Přišla při úraze elektrickým proudem o levou ruku a na pravé jí zůstaly jenom tři prsty.

Technika, která stále láká

Inu, je zkrátka vidět, že háčkování lidi láká. I když jde o velmi starou techniku, rozhodně není přežitá. Pořád má co nabídnout, dají se s ní zhotovit nádherné výrobky. Podstatné je i to, že je poměrně jednoduchá, háčkovat dokáže opravdu každý. Háčkování navíc nevyžaduje žádné nákladné materiální vybavení. Poskytuje také příjemný recept na relaxaci a i proto mu dnes propadla spousta lidí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.