Stalo se pletení novým druhem jógy?

06.12. 2017 | Techniky

Už antický básník Homér ve svém eposu Odyssea zřejmě popisuje pletení. Líčí totiž, jak Penelopé během dne vytvářela rubáš, který potom v noci párala. S velkou pravděpodobností jde o techniku, která se podobala pletení. Spoustu lidí tak možná překvapí, jak dlouhá je historie pletení. Dějinami se vine jako klubko vlny.

pleteni-1509975720.jpg

První byly arabské ponožky

Nedá se říci, jak se přesně pletení zrodilo. Není vyloučeno, že jeho původ můžeme hledat v řetízkovém šicím stehu. Jde o tzv. nalbinding, napojování oček, a to rukou nebo také jehlou. Zhotovování pleteniny pomocí jehlic znali už Arabové v době před naším letopočtem. Z tohoto období máme první pletený nález - dochovanou arabskou ponožku s odděleným palcem z roku 300. Na jeho fragment narazili vědci v údolí řeky Indus. Technika se podobá křížení stehů či kroucení – proplétání. Pletené mohou být ovšem i peruánské textilie z období 900-600 př. n. l. či nálezy z egyptských koptských hrobů datované do roku 400 př. n. l. Skutečné ponožky pletené na dvou jehlicích pocházejí z doby kolem roku 1000, jedná se o egyptské koptské ponožky.

Přinesli pletení do Evropy křižáci?

Pletení v dnešní podobě ale vzniklo cca kolem roku 1000 v Egyptě či někde v arabských krajinách. Někteří odborníci se domnívají, že se do Evropy dostalo za křižáckých výprav v letech 1095–1291. Koptské ponožky z Egypta už se totiž pletou na dvou jehlicích, a to tak, že se jedno očko protahuje druhým. Mají už dokonce typické arabské vzory, které údajně svému nositeli přinášejí štěstí a odpuzují zlo. Přitom první pletené výrobky jsou zhotovené z bavlny nebo hedvábí. V místech vzniku pletení, tedy v oblastech středního východu, jsou totiž ještě ve středověku tyto materiály mnohem dostupnější, než vlna.

Nejstarší v Evropě je rukavice

Určitě si všichni myslíte, že jako první se pletly punčochy, ovšem pravda je taková, ve v raném středověku od cca 5. do 11. století se punčochy většinou šily z plátna a neobepínaly proto nohu úplně těsně. V Evropě se pletení ujalo od 12. století, a to nejdříve ve Španělsku, odkud také pochází nejstarší nalezená evropská pletenina – barevná rukavice, a také v italské Florencii. Tehdy jsou pletené výrobky nákladné a vzácné – slouží jako dary vládcům, nebo také vysokým církevním hodnostářům. Obraz Navštívení andělů od Mistra Bertramského ze 14. století je také prvním zobrazením pletení.

Stroj způsobí revoluci

V 15. století se pletení začíná hojně rozšiřovat a později, po roce 1500 už téměř každý bohatý Evropan má minimálně jeden pár pletených ponožek. Pletení zažívá vítězné tažení Evropou, ovšem pleteninu zatím nosí spíše bohatší vrstvy. Mezi chudší vrstvy se šíří teprve postupně. Zlom nastává roku 1589, kdy Angličan Wiliam Lee představuje světu svůj pletařský stroj. Má ale smůlu – anglická královna Alžběta I. mu licenci neudělí. Strojem pletené punčochy jí přijdou hrubší, než ty ruční ze Španělska. Úspěch se stávkem oslaví až Leeho bratr a od této chvíle se plete strojově – ruční pletení se stává už čistě domácí zábavou.

Průmyslové i ruční pletení zůstává vedle sebe

Nejoblíbenějším pleteným výrobkem zůstávají hedvábné a bavlněné punčochy, na severu Evropy se hodně plete z vlny. V průběhu 19. století se pletené oděvy ujmou i jako součást vojenské výstroje. Zároveň se vylepšují pletací stroje. O století později už se pleteniny stávají módním zbožím a pronikají i do konfekce, do sportovního oblečení. Svět zaplaví průmyslově vyráběná pletenina, ale vedle toho zůstává ruční pletení na dvou jehlicích, doložené už ve 13. století, stále oblíbenou zábavou žen a dívek v domácnostech, které nikdy nezanikne.

Stačí klubko a dvě jehlice

Co potřebujete k pletení? Není toho mnoho, stačí klubko hedvábí, bavlny či vlny a vhodné jehlice a můžete začít. Výhodou je, že to není finančně nijak náročné, snad jedině vlna ve větším množství je samozřejmě dražší – pokud se rozhodnete plést třeba svetr nebo šaty. Jehlice se vyrábí z různých materiálů, můžete koupit dřevěné, bambusové, plastové i kovové. Záleží na vás, jaké se vám budou nejlépe držet. Tloušťka jehlic přitom určuje velikost upletených ok. Čím silnější jehlice, tím větší oka. Jehlice se číslují podle průměru. Pozor – americké číslování je trochu jiné než naše evropské. Když budete na slabých jehlicích plést silnou přízí, bude výrobek hodně pevný, nebude pružit. Naopak s tenkou přízí na silných jehlicích bude pružit až příliš – může se roztahovat a ztrácet tvar.

Jak vybrat přízi a jehlice?

Jistě se ptáte, jakou zvolit přízi a jakou tloušťku jehlic? U návodů na ruční pletení to je uvedeno, jedná se o nejvhodnější kombinaci, se kterou se vám bude dobře plést, a docílíte kýženého výsledku. Řiďte se proto doporučením v návodu, experimenty se nevyplácí, pokud nejste zkušení pletaři a nedokážete vše odhadnout. Přízí a vlny je spousta druhů i v rozličných barvách a na různé účely. Nejsou výjimkou ani zvláštní příze, třeba s malými bambulkami, pro docílení nevšedních efektů v pletenině.

Buďte pečliví a začněte od jednoduchých věcí

Samotné základy pletení nejsou nic těžkého. Hladce, obrace, otočit, pustit se do další řady. Pokud nemáte v okolí zdatnou pletařku, která vám vše názorně předvede, pomohou i názorná videa. Při pletení ale potřebujete být pečliví. Jinak se vám může stát, že se vám třeba šála – pro začátečníka jde asi nejjednodušší a nejvděčnější výrobek – najednou začne rozšiřovat. Proč? Někde vám narostlo omylem oko, jedno, druhé, třetí. To je třeba přísně hlídat, ušetříte si tak párání. Důležité je pracovat podle návodů, které vám podrobně popíší, jak kterou řadu plést, které oko hladce, obrace, jak ubírat (splést oka, když se má výrobek zužovat), nebo nahazovat, pokud se výrobek rozšiřuje. Začněte od těch nejjednodušších návodů a postupujte k těm složitějším a nenechte se odradit. Chvilku vám totiž bude trvat, než se v návodech vyznáte, zorientujete a dokážete v nich číst. Zvolit si něco složitějšího může znamenat nezdar hned na počátku.

Jaké výrobky si můžete uplést?

V podstatě jakékoli, fantazii se v tomto směru meze vůbec nekladou. Je dobré začít u jednodušších věcí, třeba šálou. Dál můžete plést čepice, nákrčníky, rukavice, svetry, šaty, ponožky, sukně...Vlastně si můžete splnit sen o tom, co byste chtěli nosit. Výběr pleteného zboží v obchodě je totiž často kompromisem. Málokdy třeba narazíte na tak skvělý svetr, o jakém sníte. Výběr z toho, co je k dispozici, je mnohdy zklamáním. Pokud se ale pustíte do pletení sami, žádné kompromisy dělat nemusíte. Budete nosit to, co si vytvoříte.

Oblíbená činnost pro neurotiky

Pletení je opět v módě. Pletou i známé osobnosti, ze zahraničních hvězd například Russel Crowe nebo Ryan Gosling, Kiefer Sutherland, Julia Roberts, Sarah Jessica Parker, Catherine Zeta-Jones, Sandra Bullock, Scarlett Johansson, ale třeba i vévodkyně Kate Middleton. Vášeň k vlně a pletení ostatně projevují i české osobnosti, třeba Eliška Balzerová, Marie Doležalová, nebo Iva Pazderková. Třeba posledně zmiňovaná Iva Pazderková považuje pletení za ideální činnost neurotiků.

Zlepšuje náladu a snižuje tlak

Pletení znamená určitý nový druh jógy. Jde stav podobný meditaci, který uklidňuje nervy, pomáhá snížit tlak, zlepšuje motorické schopnosti i náladu. Člověk vypne mozek, soustředí se vlnu, jehlice v rukou, nepřemýšlí o tom, co nestihl, jaké úkoly ho čekají, co udělal špatně. Právě proto je o pletení stále takový zájem, i teď na počátku 21. století. Navíc je to činnost, kterou mohou třeba babičky předat svým vnučkám a vznikají tak nejenom krásné výrobky, ale mezigenerační pouto.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.