Vyzkoušejte enkaustiku, antickou techniku práce s barevným voskem

10.01. 2018 | Techniky

Patříte mezi výtvarně nadané osoby? Potom byste určitě měli vyzkoušet techniku zvanou enkaustika. Že jste o ničem podobném dosud neslyšeli? Pokud se s tímto slovem setkáváte poprvé, je nejvyšší čas dozvědět se, co se pod ním skrývá. Jedná se o jednoduchou techniku, která navíc není příliš nákladná. Jestliže namítáte, že nejste výtvarně příliš zdatní, nevadí. I tak s její pomocí můžete vyjádřit své pocity. Co vás vlastně čeká?

 

enkaustika-1515573989.jpg

Vosk mícháte s pigmenty

Pod pojmem enkaustika rozumíme antickou techniku malování horkým voskem. Jde o velice zajímavý způsob malby. Pravý včelí vosk se zde míchá s pigmenty, které jsou stálobarevné a navíc velice odolné a kvalitní. Malba horkým voskem představuje velice kreativní způsob vyjádření. Můžete vymalovat své vnitřní pocity, nebo dokonce uvolnit nějaký mentální blok. Moderní technologie mají na svědomí, že se technologie dostává ve velké míře mezi širokou veřejnost a je nesmírně populární.

Egyptské a řecké malby

Popisovaná technika se hojně užívala v antických dobách, tedy ve starověkém Řecku a ve starověkém Egyptě. Už v letech 100-300 n. l. známe nádherně barevné egyptské a řecké pohřební portréty malované horkým voskem. Dalším slavným dílem s využitím této techniky je ikona Blachernitissa ze 7. století n. l. z Konstantinopole – znázorňuje Pannu Marii. K ní se řadí i jiné rané ikony malované rovněž touto technikou. Také ve filipínském umění se setkáváme s enkaustikou. Na filipínském ostrově Samar ho v období 1600–1800 používal domorodý kmen.

Návrat ve 20. století

Velký návrat malování voskem zaznamenává během 20. století, kdy se s tímto druhem umění proslaví třeba americký malíř Jasper Johns, nebo Fernando Leal Audirac. Ovšem i další malíři dvacátého století se s ní chlubil, například malíř Fritz Faiss, žák Paula Klee a Vasilije Kandinského, objevil techniku malování tzv. „Punským voskem". Právě Faiss si nechal patentovat přípravu vosku pro enkaustickou malbu. Jeden z jeho patentů využíval úpravy bodu tání včelího vosku.

Vpalování barvy do podkladu

Barvy se už ve starověku třely s nachystaným voskem. Když byla malba dokončena, horkem se spojovala a vpalovala do podkladu. Byla tedy spojena voskem, čili enkaustována – od toho také vznikl její název. Obvykle se vosk spojený s barevným pigmentem aplikoval na povrchově upravené dřevo, nebo také plátno. Nejjednodušší způsob je vložení pigmentu do včelího vosku, často se ale vytvářejí i jiné postupy, kdy se užívá třeba jiný vosk, nebo dokonce lněný olej či pryskyřice.

Jak se horkým voskem maluje?

Enkaustickou žehličkou dochází k nanášení vosku na papír. Můžete využít voskovky s obsahem včelího vosku i pera s různými druhy násadek, horkovzdušné pistole, vyhřívané desky. Do začátku tedy potřebujete základní sadu pro enkaustiku, kterou tvoří enkaustická žehlička, speciální kartony pro enkaustiku, škrabka, barevné enkaustické vosky. V sadách bývá zároveň malá škola malování, která vám objasní základy této techniky. Kromě toho se dají koupit enkaustická pera, kotlík, horkovzdušné pistole. S plnou výbavou zvládne malovat i naprostý začátečník.

Začněte s žehličkou

Enkaustická žehlička na rozdíl od klasické domácí žehličky umí regulovat stupně i u nižších teplot a právě o to při práci s voskem jde. Vysokou teplotou byste vosk spálili. Vosk nanesete na horkou plochu enkaustické žehličky a tím se maluje na křídový papír sloužící pro enkaustiku. První fází, kterou byste měli zvládnout, je právě malování pomocí žehličky. Pak následuje další etapa, a sice malování perem, práce s horkou pracovní plochou, škrabky a využití dalších pomůcek. Tehdy přecházíte už k jemnějším nástrojům.

Exploze po roce 1990

Největší rozšíření mezi veřejnost enkaustika zaznamenala právě po roce 1990. Sady žehliček, varných plotýnek a per, které jsme již popisovali, začaly být běžně k dostání a lidé s nimi dokázali úspěšně malovat na papír, destičky, dřevo nebo dokonce i keramiku. Nejde přitom jenom o abstraktní malbu, která slouží pro vyjádření různých pocitů a nálad. Stejně dobře se dá enkaustikou zhotovit i malba realistická.

Neváhejte a zkuste relaxaci malbou

Jde o techniku, která se hodně uplatňuje v arteterapii. Pokud chcete relaxovat výtvarnou tvorbou, jde o skvělou možnost, jak se barvami vyjádřit. Pomůže vám objevit své skryté možnosti a potenciál, odbourat stres. Můžete tvořit abstrakce, cokoli vás napadne. Existuje spousta výtvarných dílen, kde si můžete techniku napoprvé osahat pod dozorem zkušených lektorek, pokud se bojíte se do ní pustit na vlastní pěst. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Možná vás chytne natolik, že se jí začnete věnovat pravidelně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.